web statistics

Jump to content

dala groasa!!!

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 iribiri

iribiri

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 15 martie 2013 - 09:55

A dimensionat cineva o dala groasa? vreun model de calcul daca se poate? sau macar cateva indicatii ... am de proiectat la licenta o parcare supraterana si trebuie sa fac cu planseu tip dala groasa,iar in normativu ce l-am gasit eu(adica de pe net) nu are si anexa in care explica cum se procedeaza in cazul in care folosesti metoda elementelor finite(etabs); si nu stiu de unde sa incep... Va roooog un mic ajutor:D
Multumesc!

#2 nikuteau

nikuteau

Member

• Members
  • PipPip
  • 6 posts

Posted 26 aprilie 2013 - 01:11

Daca vrei sa dimensionezi un planseu tip dala iti recomand SAFE tot de la CSI.

#3 hapsea

hapsea

Advanced Member

• Senior Member
  • PipPipPip
  • 19 posts
  • LocationIasi

Posted 26 aprilie 2013 - 06:35

Nu am dimenionat niciodata un planseu tip dala groasa dar dupa mine as tine cont de urmatoarele:
- deschiderea fisurilor
-  atentie la armatura pentru contractia betonului, care poate fi necesara in cazul in care depasesti o anumita grosime a placii
- in proiectarea curenta se acorda atentie sporita si la reteta de beton cu folosirea cimenturilor cu caldura de hidratare redusa pentru micsorarea fisurilor, in cazul in care iti rezulta o dala mai groasa(gen "Ciment de furnal cu caldura de hidratare redusa CEM III/A 42,5 N-LH")
- poti opta pentru stalpi cu capitel sau stalpi fara capitel; in ambele cazuri trebuie sa faci verificarea la strapungere
In rest este o placa obisnuita.

#4 Rusu Claudiu

Rusu Claudiu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 4 posts

Posted 01 iulie 2013 - 12:22

Alcatuirea planseelor dala, determinarea grosimii placii, avantajele utilizarii planseelor dala si alte detalii constructive:

www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php/28560-Plansee-dala

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users