web statistics

Jump to content

Etabs

• Please log in to reply
38 replies to this topic

#21 vasy

vasy

Member

• Members
  • PipPip
  • 8 posts

Posted 21 iunie 2012 - 04:10

Multumesc!

#22 vasy

vasy

Member

• Members
  • PipPip
  • 8 posts

Posted 21 iunie 2012 - 04:10

Salutare la toti!

Stie cineva vreun soft care sa genereze accelerograme artificiale pe baza spectrelor de raspuns elastice?  Sau vreo alta metoda sa fac niste accelerograme artificiale?

#23 Sobiescky

Sobiescky

Member

• Members
  • PipPip
  • 5 posts

Posted 02 august 2012 - 09:47

2.Spectrele astea se folosesc doar atunci cand ai o cladire neregulata pe orizontala sau verticala ( sunt criteriile  in P100) in rest se foloseste metoda fortelor statice echivalente, adica i dai coeficientu C .
Posted Image
Excentricitatea e ECC Ratio si e 0,05 ,

Nimic mai gresit. Calculul cu spectre e bine sa il folosesti intotdeauna. Sunt sigur ca defapt vroiai sa zici ca calculul cu forte echivalente se foloseste NUMAI in cazul cladirilor regulate fara mezanine partiale si alte nebunii. Atunci sunt deacord. Dar calculul cu spectre se recomanda  in toate cazurile.

#24 ducu

ducu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 18 posts
  • LocationBucuresti

Posted 04 decembrie 2012 - 04:37

va salut. am o intrebare:
cum bag incarcari dinamice in etabs, mai exact carucior rulant pentru o hala metalica?
multumesc

#25 alexis709a

alexis709a

Administrator

• Administrators
  • 100 posts
  • LocationBucuresti

Posted 04 decembrie 2012 - 05:02

Nu am mai bagat dar eu as face mai multe ipoteze cu forte concentrate in dreptul rotilor, de mana e un calcul facut in indrumatoru asta:

ww.scribd.com/doc/99924606/Indrumator-de-Proiectare-Helmuth-Kober-Metal-PDF

pe la pagina 49 a cartii.

Cel mai simplu mi se pare sa pui caruciorul astfel incat rezultanta sa pice pe mijlocul deschiderii grinzii si sa declari rezultanta ei ca o forta concentrata.

#26 ducu

ducu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 18 posts
  • LocationBucuresti

Posted 04 decembrie 2012 - 08:44

multumesc administrator. stiu indrumatorul lui kober dar voiam sa am modelul complet in etabs cu toate incarcarile. forta concentrata pe mijlocul deschiderii e chiar o idee buna.
alta nelamurire:
etabsul trateaza probleme de geotehnica? mai exact sa definesc straturi de pamant, sa ii dau un coeficient de pat si sa mi determine tasarea terenului? dar presiunea pe talpa fundatiei? programul robot stiu ca face asta, dar eu stapanesc mai bine etabsul.
multumesc

#27 alexis709a

alexis709a

Administrator

• Administrators
  • 100 posts
  • LocationBucuresti

Posted 05 decembrie 2012 - 12:40

Cu placere, pentru fundatii e aici: http://www.centrucon...tabs/  povestit modul de calcul, tasarea e practic deplasarea pe Z.

#28 ducu

ducu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 18 posts
  • LocationBucuresti

Posted 26 decembrie 2012 - 12:47

hai salut

am modelat o sarpanta in etabs. am definit materialul lemn, am trasat capriorii, panele, popii si, pe post de invelitoare, am trasat o placa virtuala, pe care am incarcat o cu 1 KN/mp - acoperisul si 2 KN / mp - zapada. in momenul in care ii dau sa ruzele primesc un mesaj "check errors". banuiesc ca se refera la niste puncte de imbinare care nu se pupa. stie careva cum sa procedeze aici?

#29 silviu

silviu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • LocationFocsani, Vrancea.

Posted 27 decembrie 2012 - 02:14

Salut
Am rugamintea la voi daca puteti posta setarile facute in etabs (coeficientii) pentru design  eurocod  conform anexelor romanesti pentru beton si metal
Multumesc.

#30 dadu

dadu

Newbie

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 ianuarie 2013 - 07:09

Salutare,
Daca stie cineva ce valori trebuie luate din etabs pt dimensionarea armaturilor la stalpii de cadre va rog sa imi spuneti.

#31 alex

alex

Advanced Member

• Senior Member
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 28 ianuarie 2013 - 09:41

Iei M2-2 si axial force

#32 alex

alex

Advanced Member

• Senior Member
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 28 ianuarie 2013 - 09:54

View Postducu, on 26 decembrie 2012 - 12:47 , said:

hai salut

am modelat o sarpanta in etabs. am definit materialul lemn, am trasat capriorii, panele, popii si, pe post de invelitoare, am trasat o placa virtuala, pe care am incarcat o cu 1 KN/mp - acoperisul si 2 KN / mp - zapada. in momenul in care ii dau sa ruzele primesc un mesaj "check errors". banuiesc ca se refera la niste puncte de imbinare care nu se pupa. stie careva cum sa procedeze aici?

Dupa ce-i dai check model selecteaza el ce considera ca e gresit, le stergi si refaci modelul.

#33 Ioana

Ioana

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 06 februarie 2013 - 04:55

Buna ziua!
Am si eu o intebare : am o structura in diafragme, am introdus-o in etabs (e prima oara cand folosesc programul), a dat ok la rulare dar acum nu stiu cum sa scot momentele si forta taietoare. Am gasit functia display show member forces/ stress diagram -shell streses/ forces, dar nu stiu ce sa mai fac aici.

Multumesc!

#34 ducu

ducu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 18 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 februarie 2013 - 07:54

View PostIoana, on 06 februarie 2013 - 04:55 , said:

Buna ziua!
Am si eu o intebare : am o structura in diafragme, am introdus-o in etabs (e prima oara cand folosesc programul), a dat ok la rulare dar acum nu stiu cum sa scot momentele si forta taietoare. Am gasit functia display show member forces/ stress diagram -shell streses/ forces, dar nu stiu ce sa mai fac aici.

Multumesc!

buna.
sunt mai multi pasi de urmat.
http://www.scribd.co...i-structurali-1
ai tot ce iti trebuie aici.

#35 Ioana

Ioana

Newbie

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 07 februarie 2013 - 12:14

Intre timp am rezolat, era ceva cu denumitul peretilor cu pier....problema mea era ca in majoritatea tutorialelor dupa ce face run iti zice : si scoti diagramele, eu nu stiam cum sa fac asta.
Multumesc!

#36 ducu

ducu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 18 posts
  • LocationBucuresti

Posted 07 februarie 2013 - 01:17

cu multa placere. ma bucur ca pot sa ajut

#37 ducu

ducu

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 18 posts
  • LocationBucuresti

Posted 13 februarie 2013 - 01:58

salut.
cum fac sa definesc nodurile (articulatie / incastrare) pentru o structura multietajata metalica in etabs? este cazul?

am un exemplu de pushover care arata cum sa stabilesc articulatiile plastice. Define - Frame nonlinear hinge prop. merg pe acelasi algoritm?

are careva vreun model?
multumesc

#38 iribiri

iribiri

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 16 martie 2013 - 05:58

View PostSobiescky, on 02 august 2012 - 09:47 , said:

Nimic mai gresit. Calculul cu spectre e bine sa il folosesti intotdeauna. Sunt sigur ca defapt vroiai sa zici ca calculul cu forte echivalente se foloseste NUMAI in cazul cladirilor regulate fara mezanine partiale si alte nebunii. Atunci sunt deacord. Dar calculul cu spectre se recomanda  in toate cazurile.

daca folosim metoda cu spectre de raspuns, atunci valoarea lu " C " cu cat este egala? (ca baniuesc ca nu este la egal cu cel folos. la metoda fortelor echiv). MS :)

#39 iribiri

iribiri

Newbie

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 17 martie 2013 - 08:05

View Postella01, on 21 iunie 2012 - 03:58 , said:

1.Spectrul poti sa l definesti in 2 feluri: ca spectru nomalizat si atunci i dai scale factor ag/q sau ca spectru de proiectare si i dai scale factor 1, ideea e ca daca te uiti in formula spectrului o sa vezi ca beta e singura variabila restu sunt constante. Un spectru facut in excel gasesti aici

2.Spectrele astea se folosesc doar atunci cand ai o cladire neregulata pe orizontala sau verticala ( sunt criteriile  in P100) in rest se foloseste metoda fortelor statice echivalente, adica i dai coeficientu C .
Posted Image
Excentricitatea e ECC Ratio si e 0,05 ,

building height exp. K e 1 mereu
Posted Image
3. Mai e o metoda in care iei accelerogramele dupa siteul INCERC si le definesti asa, dar succes cu asta :)

Salutare!!!

Daca se poate un model exact  cum introduc spectru de raspuns in etabs (adica pasii ce trebuiesc facuti)?
Ms :)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users