web statistics

Jump to content

Constructie casa in regie proprie

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Doru

Doru

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 13 posts

Posted 29 iulie 2012 - 10:23

Buna ziua, ma gandesc sa imi fac casa in regie proprie pentru ca vreau sa economisesc bani. Imi pot face singur proiectul? Sau ce angajati imi trebuie?

#2 alex

alex

Advanced Member

• Senior Member
  • PipPipPip
  • 55 posts

Posted 29 iulie 2012 - 01:38

Buna ziua, executia puteti sa o faceti in regie proprie, desi la noi majoritatea inteleg prin regie proprie ca angajati cativa muncitori la negru - in mod normal regie proprie inseamna sa faci casa cu membrii familiei.

Daca va hotarati sa faceti executia in regie proprie aveti obligatia legal:

- sa anuntati primaria si inspectoratul de stat in constructii cu o saptamana inainte de inceperea lucrarilor, sa platiti taxele aferente
   - sa angajati un diriginte de santier pentru urmarirea lucrarilor
   - sa intocmiti cartea tehnica a constructiei, cu ajutorul dirigintelui de santier
   - sa intocmiti dosarele de racordare la retelele de utilitati
   - sa anuntati primaria si inspectoratul de stat in constructii ca lucrarile au fost finalizate, pentru a se face receptia, sa platiti taxele aferente
   - sa efectuati receptia (trebuie sa fiti prezent dumneavoastra, dirigintele de santier, proiectantului si reprezentantului primariei pentru niste semnaturi)

Pe partea de proiectare este insa destul de greu sa faceti in regie proprie pentru ca trebuie angajati: arhitect, inginer structurist, inginer instalator, verificator de proiect MLPAT si toate astea pentru un cost de sa zicem 10 euro/mp, bani putini avand in vederea valoare investitiei totale. Parerea mea este ca mai bine faceti proiectul cu o firma sau cineva care cunoaste domeniul.

#3 Doru

Doru

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 13 posts

Posted 30 iulie 2012 - 06:22

Multumesc pentru sfat, imi puteti recomanda un proiectant?

#4 alexis709a

alexis709a

Administrator

• Administrators
  • 100 posts
  • LocationBucuresti

Posted 30 iulie 2012 - 10:07

La sectiunea " lucrari constructii" postati o descriere a ceea ce doriti sa faceti, lasati adresa de mail si firmele interesate o sa va trimita un mail cu oferta lor.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users